Darbas ir mokslas Paryžiuje
Europos sąjungos piliečiai Prancūzijoje turi teisę dirbti legaliai. Paryžius nėra populiarus studentų mėgstamas kampelis, o tuo labiau darbo atžvilgiu. Tačiau šalyje vistiek yra nemažai emigrantų, kurie sugeba mokytis ir tuo pačiu dirbti nelegaliai.
Kai kuriems žmonėms pavyksta ir legaliai užsidirbti pinigų įvairiais būdais: vieni dirba baruose ir klubuose, kiti dirba statybose ar gamyklose, treti užsiima vertimais, duomenų perdavimais kompiuteriu, dalyvauja su įvairiais pasirodymais gatvėse, moko gimtosios kalbos arba programavimo, šoka ar demonstruoja drabužius ir t.t
Jeigu jūs su viskuo susitvarkote, tai nėra taip blogai, bet jeigu ne, reikėtų pagalvoti ar verta vykti į Paryžių, nes nedarbo lygis Prancūzijoje aukštas ir kiekvienais metais bedarbių skaičius vis didėja.
Kiekvienas, kas gyvena Prancūzijoje ilgiau nei 3 mėnesius, privalo turėti leidimą gyventi Prancūzijoje, tačiau ES piliečiai ją gauna automatiškai. Prancūzijoje nustatytas minimalus valandinis darbo užmokestis, kuris yra indeksuojamas atsižvelgiant į pragyvenimo išlaidas. Dar minimalus valandinis darbo užmokestis yra 7,80 € per valandą.
Pagal galiojančias taisykles ES piliečiai turi gauti tokį patį atlyginimą, turėti tokias pat gyvenimo sąlygas kaip ir Prancūzijos piliečiai. Tačiau darbdaviai nori mokėti mažiau laikiniems darbuotojams iš užsienio ir verčia dirbti viršvalandžius ( dažniausiai tai galioja ne ES piliečiams).
Geriausias įsidarbinimo laikas – vasaros pabaiga. Oficialaus darbo gavimui nebūtina idealiai mokėti anglų kalbos, tik reikia turėti kalbos sertifikatą TEFL (Teaching English as a Foreign Language). ES piliečiams nereikia leidimo dirbti, bet būtina gauti leidimą gyventi ir gauti socialinę apsaugą.
Taip pat galima pasidomėti jaunimo informavimo ofisuose lenta, kurioje reklamuojami laikini darbai užsieniečiams : biuras CIDJ, esantis name № 101 kratinėje Branly. ( darbas nuo pirmadienio iki šeštadienio; 10.00h – 18.00h; Metro Georges – Bernal, 5 apygarda).
Nacionalinė įdarbinimo agentūroje PE ( Agence Nationale pour L'Emploi; www.anpe.fr) pateikiama informacija apie laikiną darbą įvairiose apskrityse ir teoriškai siūlo platų spektrą tiems, kurie ieško oficialaus darbo. Ši agentūra daugiausiai padeda ES piliečiams, todėl ne ES piliečiams nereikėtų per daug tikėtis iš šios agentūros.
Kai kurie žmonės randa darbą platinant reklamos lankstinukus ir pardavinėdami gatvėse žurnalus, sužinant agentūrų adresus, kurie užsiima šia veikla. Kad patikti darbuotojui, žmogus turi mokėti kalbėti prancūziškai, padoriai atrodyti ir pagal aplinkybes būti pasirengę dirbti viršvalandžius.
Švietimas Paryžiuje
Tapti studentu Paryžiuje gana paprasta. Kad įstoti į kokį nors universitetą, užsieniečiams reikės sumokėti ne daugiau kaip Prancūzijos piliečiams. Belieka pagrindinė problema – kaip save aprūpinti studijų metu. Patvirtinus leidimą gyventi ir ES piliečiams socialinę apsaugą, studentui bus galima gauti subsidijų ir įvairių nuolaidų ( būsto, maisto ir t.t)
Nedaug kas atvyksta į Prancūzija, norint gauti bakalauro laipsnį, bet norint gauti aukštojo mokslo diplomą yra didelės galimybės. Griežti stojimo reikalavimai ir prancūzų kalbos įstojimo egzaminas galioja tik bakalauro laipsniui.
Norint gauti išsamesnę informaciją, reikėtų kreiptis į ambasados kultūros centrą ar į Prancūzijos konsulatą savo šalyje. Ambasados ir konsulai taip pat gali suteikti informacijos apie kalbų mokymo mokyklas, kursus.
Taigi nors ir Prancūzijoje didelis nedarbo lygis, tačiau tai šalis turinti didelių perspektyvų, svarbiausia noras bei pastangos!