Darbas Norvegijoje

Darbas Norvegijoje – puiki galimybė norint emigruoti į šią senąją Europos šalį. Skiringas žmonių grupes traukia skirtingi dalykai, bet visi jie sutinka su vienu - stabilumu ir socialine apsauga, kuri suteikiama emgirantams. Galimybės, perspektyvos, padorios pajamos – tai minimalumas, kurią duos jums nauja šalis.

Reikalingi dokumentai dirbant Norvegijoje

Norvegija yra viena iš Europos sąjungos šalių, todėl emigrantams taisyklės taikomos panašios, kaip ir kitose šalyse pavyzdžiui:

  • Darbo sutarties pasirašymas su Norvegijos tarpautine kompanija
  • Kvietimas is darbdavio
  • Aukštasis išsilavinimas (be jo praktiškai negalima rasti darbą )
  • Anglų kalbos žinios ( bent minimumas)

Pirmiausia darbdavys pasiūlys jums konkrečią darbo vietą, sudarys su jumis sutartį ir tada jūs galite gauti leidimą dirbti.

Prašymą dėl dokumento reikės paduoti į konsulatą jūsų šalyje. Kartais, jeigu darbdavys nedelsiant jūsų laukia, gali išduoti laikiną leidimą. Leidimas bus įregistruotas jeigu jame bus parašyta kur važiuojate, kuo dibsite ir t.t. Dažniausiai sutartys pasirašomos metams, tai leidimas taip pat bus išduotas metams.

Aišku subtilybės yra kiekvienoje leidimo rūšyje - pavyzdžiui sezoniai darbuotojai gauna leidimą 3 mėnesiams, po kurių jiems reikia bent pusę metų būti ne norvegijoje, kad vėl galima būtų gauti leidimą.

Jeigu jūs norite dirbti, pavyzdžiui, aukle ar svečių darbuotoju, negalėsite gauti leidimą nuolatos gyventi, netgi jeigu šalyje išbusite daugiau negu 3 metus, todėl geriausia apsispręsti prieš dokumentų registraciją dėl savo darbo planų norvegijoje.

Darbo viza išduodama gana greitai- per tris mėnesius.

Kalba

Visi supranta, kad norvegų kalba nėra labiausiai paplitusi ir jos nėra lengva išmokti, todėl niekas nelauks nepriekaištingos Norvegų kalbos. Anglų kalba – visai kitas reikalas. Ją reikia žinoti. Jeigu jūsų anglų kalba bus nepriekaištinga, turite galimybę isidarbinti net į dideles bendroves.

Jeigu įmonėje, kurioje norite įsidarbinti yra vokiečių, tai logiška, kad jums reikės žinoti ir vokiečių kalbą, todėl vertėtų sužinoti visą informaciją apie įmonę ar darbdavius iš anksto.

Taip pat būna pasiūlymai dirbti gidais, kur reikės tik rusų kalbos. Tačiau žinoma tai yra klaidinanti informacija, nes jai gyvensite ir dirbsite kitoje šalyje, reikia mokėti ir tos šalies kalbą.

Kaip rasti darbą ir kur dirbti

Norvegijoje dažniausiai reikalauja kvalifikuotą personalą – su aukštuoju išsilavinimu, o darbo patirtį privalo turėti inžinieriai, kompiuterių specialistai, universitetorių profesoriai.

Bet tiems, kurie nebaigė universiteto ir labai nori pagyventi ar padirbti Skandinavijos šalyse, dažniausiai pasiūlymų yra tik sezoniniams darbams- ūkio darbai, uogavimas ir pan.

Žinoma, turi būti suprantama, kad laikinas darbas nebus tiek apmokamas, kiek pastovus.

Darbo ieškotis galima patiems, bet taip pat galima kreiptis į agentūras, kurios specializuojasi Norvegijoje. Jos gali labai padėti – rasti darbą, paruošti jus psichologiškai – pokalbiui ir pan.

Darbo atlyginimas Norvegijoje yra vienas iš aukščiausių Europoje – tai aišku pliusas. Be to, jis nuolat auga – kartais greičiau, kartais lėčiau, bet progresas visada yra matomas. Tačiau mokesčiai nėra maži – gali siekti iki 50% nuo jūsų atlygio. Vidutinis darbo užmokestis siekia 3000-3500 EUR, žinoma viskas priklauso nuo įmonės ir darbdavio su kuriuo bendradarbiaujate. Jis gali suteikti jums premijų: apmokėti dalį mokesčių ar išnuomoti butą ( tai būna retai, bet pasitaiko)

Dėl didelių mokesčių, mūsų tautiečiai įsidarbina be tinkamų dokumentų - nelegaliai. Bet Norvegijoje šiuo klausimu yra labai griežtai, jai jus pagaus dėl teisių pažeidimo, bus ne tik bauda ar deportacija iš šalies, bet gali būti, kad 5 metus negalėsite keliauti į bet kurią Europos sąjungos šalį. Ar rizikuoti- spręsti jums, bet šiuo atvėju rizika yra tikrai didelė ir neverta problemų. Nėra jokių garantijų dirbti medicininiuose, socialiniuose, ekonominiuose ir pan. darbuose, nes nebus siūlomi padorūs darbai, tad turėsite tenkintis pagalbiniais darbais soduose ir t.t. Visa tai vargu ar galima pavadinti kiekvieno emigranto svajone.

Norvegija- viena iš šalių, kur gana lengva gauti dokumentus norint dirbti, todėl daugelis mūsų tautiečių išbandė ten savo jėgas. Bet verta rimtai žiūrėti į savo darbą, nes skandinavai yra labai darbštūs ir atsakingi žmonės, todėl iš jūsų reikalaus to paties. Yra galimybė išsireikšti ir susipažinti su gražiuoju fiordu kraštu. Net jai jūs ir neliksite Norvegijoje visam laikui, tačiau įgausite geros patirties - tiek darbo, tiek gyvenimo srityje ir jis bus tikrai nepamirštamas.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su slapukų politika.